| Model | JST2.5/4 |
| Layers | 1 |
| Holes | 4 |
| Connection mode | Pull-back Spring Connection |
| Insulating Material | PA66 |
| Insulating Material Grade | Ⅰ |
| Conductor Material | Tough-pitch Copper |
| Ambient Temperature (Operation) | -40℃~105℃ |
| Rated Current (IEC) | 24A |
| Rated Voltage (IEC) | 800V |
| Wire cross section | 0.14-2.5mm² |
| Strip length | 8-10mm |
| Certification | CE,CQC,RoHS |
