| Model | JPT16 |
| Layers | 1 |
| Holes | 2 |
| Connection mode | Push-in Spring Connection |
| Insulating Material | PA66 |
| Insulating Material Grade | Ⅰ |
| Conductor Material | Tough-pitch Copper |
| Ambient Temperature (Operation) | -40℃~105℃ |
| Rated Current (IEC) | 76A |
| Rated Voltage (IEC) | 1000V |
| Wire cross section | 0.5-16mm² |
| Strip length | 18-20mm |
| Certification | CE,CQC,RoHS |
